vegetables

Sebzeler en sağlıklı gıdalar, sağlık teşvik

Sebze hakkı

Büyüyen pancar pancar çeşitleri

Kök sebze pancar havuç sadece ikinci sırada yer alıyor. Bu pişirme borsch, salata için kullanılan ve et yemekleri için baharat olarak kullanılmaktadır. Yaygın, ancak önemli değil sadece marine edilmiş ve salamura pancar. ekmek pancar Haziran ortasına kadar erken Mayıs ayından olabilir, ancak en iyi ekim erken. Geç dikimleri yapılmış ve çimlenmiş tohum bulanmış olmalı, bir yağmur veya sulama sonrasında toprak ıslak emin olun.

Iyi için (12 inç derinliğe kadar, en az) döken ekim 20 metre uzunluğuna karık su 10-15 kova gereklidir, oluklar.  Pancar sırtlarında ya da düz yüzeylerde ekili. Birbirinden 20-25 cm aralıklı, enine ya da boyuna sıra halinde sırtlarında dikti. Ne zaman düz bir yüzey üzerinde kaplama ve iki çizgi bant yanı sıra havuç için bakıyorlar.

Ekim pancar 2-3 cm ve ışık turbaya topraklarda 5.4 inç derinliği. Pancarı tohum ekim kuru tohumları yavaş ve geç raf otlar onu vuruyor boğulabilir olan pancar ilk günlerinde olduğu gibi, erken yabancı ot kontrolü başlamak için biraz ıspanak ile karıştırılmalıdır zaman.  Pancar ıspanak ortaya çıkması ardından ya çekti ya da 20-30 gün içinde bıraktı.

Sonra bir yeşil yapraklı olarak kaldırıldı ve kullanılmıştır.  Bakımın en önemli tedbir - pancarı fidan incelmesi. Her pancar fidan kaynaklanıyor biraz olsun, bu yüzden şeker pancarı normal sonraki gelişimi için gereksiz vuruyor dışarı başlangıçta ot da önemlidir.  İlk inceltme 1-2 cm yapılır.

Daha sonra, 2-3 kez doğmak. Satırda bitkiler arasındaki son inceltme mesafe sonra 10 santimetre olması gerekir. Ikinci ve sonraki inceltme genç sebze kullanıma uygun elde edilir. Kural olarak, her yol boyunca kaldırılır ve yabani otlar incelme.  Sulama suyu Gübreleme ve sulama dramatik pancarı verimi artırmak.

Tops çekerek, pancar hasat eller. Depolama amaçlı kök, yaprak, temiz ve kısa kesilmiş.  La Boheme.  Orta sınıf pancar "La Boheme" bahçe araziler tarım için tavsiye edilir.

Bu sınıf pancar tam olgunluğa çimlenme ve süresi - 70-80 gün. Kök yuvarlak ve yuvarlak, düz, koyu bordo rengi. Meyve eti sulu ve ihale koltsevatosti olmadan, koyu kestane rengi olan. 300-500 kök kitle, farklı tat nitelikleri. Pancar "La Boheme" Çeşitleri - tserkosporozu ve tsvetushnosti dayanıklıdır. Incelmesi ve povsmesteno yetiştirilen gerektirmez.

Kış depolama sırasında yüksek tutarak kalite ile karakterize var. Pancar "La Boheme" nötr reaksiyon zengin, verimli topraklarda daha iyi yetişir. Ağır topraklar üzerinde, sırtlarında yetiştirilmesi gerekir.  Boltardi.  Pancar "Boltardi" (Hollanda) Çeşitli bahçe araziler, küçük işletmeler ve küçük çiftlikler için Orta bölgede Rusya Federasyonu Devlet Kayıt dahildir.

Sırala "Boltardi" pancar erken olgunlaşan çeşitleri ve uzun süreli depolama ve işleme için önerilir. Hafif halkaları ile Kök-yuvarlak, orta büyüklükte, koyu kırmızı, yumuşak, eti koyu kırmızı,. 160-367 kök kitle, iyi tadın. 272-310 kg / ha - notu "Boltardi" Verim. Sınıfın değeri - bir sabit verim, yüksek pazarlanabilirlik, kökler, tsvetushnosti direnç tekdüzelik.

Bona.  Pancar "Bon" çeşitli taze kullanım için veya konserve ve depolama için tavsiye edilir. Pancar "Bon" - orta dereceli pancar. Bu sınıfa Kök pancar yuvarlak, kırmızı, baş ortalama, slabooprobkovevshaya, hamuru tek bir renk ile, sulu koyu kırmızı, ihale vardır. 250-280 kök kitle, iyi tadın.

Kuru madde oranı% 15.5, toplam şeker% 12,0. Verim 5,5-6,8 kg / m² Sınıf değeri: Yüksek verim ve pazarlanabilirlik, kök bitkiler, iyi tutmak kalite tekdüzelik.  Detroit.

Pancar "Detroit" Orta Bölge Devlet Kayıt bulunan ve bahçe araziler tarım için tavsiye edilir. Sınıf "Detroit" - orta dereceli pancar. Detroit kök koltsevatosti olmadan, ince ve çok kısa aksiyel omurga, eti koyu kırmızı ile pürüzsüz, kırmızı, yuvarlak. 111-212 kök kitle, iyi tadın.

Pancar çeşitleri, "Detroit" in kökleri kuru madde içeriği -% 17,6-20,4, toplam şeker% 12,3-14,2. 362-692 kg / ha, standart daha yüksek - sınıf "Detroit" Verim  10-88 üzerinde 237 Bordeaux t / ha. Şeker pancarı çeşitlerinin değeri, "Detroit" - istikrarlı verim ve pazarlanabilirlik, soğuk direnci, tsvetushnosti için bitkilerin direnci, köklerinin tekdüzelik ve depolama sırasında korunması, iyi tutmak kalite uygunluk.  Lark.

Hollanda orta dereceli pancar. Pererarabotki ve uzun süreli depolama için tavsiye edilir. Kök yuvarlak, koyu kırmızı, orta boy, hafif halkaları koyu kırmızı et. Büyüyen pancar pancar yaprağı notkök ağırlığı 140-310 Lezzet iyiydi.

Pancar Verim çeşit, "Lark" - standart Bordo 237 ve Dvusemyannaya TAA ile 234-654 kg / ha, - 290-604 kg / ha. Şeker pancarı çeşitleri "Lark" değeri - Yüksek verim, kök bütünlüğü, tsvetushnosti direnç, mekanik hasat için uygunluk, uzun süreli depolama. Orijinal göre olan, çeşit bir gruba ait  vücuttan radyoaktif çıktı gelişmiş yeteneği.  Libero.

Sırala "Libero" bahçe araziler, küçük işletmeler ve küçük çiftlikler için Orta bölgede Devlet Kayıt dahildir. Erken iki akım ürünlerinin işlenmesi ve elde etmek için önerilir. Sınıf "Libero" Orta sınıf pancar olduğunu. Kök yuvarlak, kırmızı, koyu kırmızı et, yüzük, baş slabooprobkovevshaya yok denecek kadar az bulunmaktadır. Kök kitle civatalama için 125-225 Sredneustoychiv oldu. Tat özellikleri iyi.

Verim notu "Libero" - 178,0-580,0 kg / ha. Sınıfın değeri - Yüksek verim, civatalama için sredneustoychivost iki akım çıkış, kök bütünlüğü, onların lezzetli hakkında köklerinin hızlı oluşumu.

pancar, pancar yaprağı, bir çanak tohumları