vegetables

Sebzeler en sağlıklı gıdalar, sağlık teşvik

Sebze hakkı

Siyah turp yemekler

Siyah turp ve yemek dereotu

Bu, pancar ile çok benziyor bu sevimsiz sebze çıkmak olabilir gibi görünüyor, ama siyah deri ile olacaktır. Aslında, sayısı  siyah turp büyük set yemekleri. Özel rağmen  siyah turp tadı çok lezzetli yemekler dışarı. Özellikle salata.

Siyah turp gibi yemekler için birkaç tarifi paylaşmak istiyorum. Salata için, adı  "Siyah turp ve tereyağı" Eğer 15-20 dakika soğuk suda bekletin, ovmak önce gerekli olan turp 100 gram gerekir. Bitkisel yağ ve inci sirke 3% 3 g rendelenmiş turp 10 gr ile terbiyeli. Tereyağında hafifçe doğranmış ve kızartma 15. g soğan ile çalıştırın.

Marul yaprakları ile süsleyin ve maydanoz veya dereotu serpin. Tadı tuzu. Vitaminler (kış, bahar) eksikliği siyah turp çok topikal yemeğin bir salata olduğunu  "Kara turp, sarımsak ve limon." Salata hazırlamak için yıkanmalıdır: turp (küçük ölçekli 1 adet.) Havuç (1 adet). Elma (1 adet). Ince bir rende ve iyice karıştırın üzerinde ovuşturdu.

Ince doğranmış sarımsak (3-4 karanfil) ve 1 / 2 yemek kaşığı ekleyin. yemek kaşığı limon kabuğu kurutulur. Bir limon ve tuz 1 / 4 suyu sıkın. Tüm iyice. Ve, bir de bakarsın  egzotik bir tat ile siyah turp bir tabak için reçete. 3 pc. küçük yıkanmış ve soyulmuş meyve siyah turp kaynar su ve tuz dökün, ince şeritler doğrayın gerekir. Daha sonra 1 / 2 bardak fıstık nükleol kilo ve turp ile karıştırmak gereklidir.

Antep fıstığı ceviz veya badem ile değiştirilebilir. Bon Appetit! Turp suyu insan vücudu için doktor çağırmak için güvenli bu kadar. Siyah turp kolayca sindirilebilir potasyum tuzları yüksek oranda içerir ve hızla vücuttan toksinlerin getiren başka bir şey gibi.

Başka turp kalsiyum, magnezyum ve demir, mikroplara karşı mücadele için büyük bir set oluşur. Diyet siyah turp kullanarak, bulaşıcı hastalıklara karşı korur. Bir ilaç gibi görünmüyor Yani, siyah turp salata eklenebilir. Bazı çok lezzetli tarifler vardır. Örneğin, siyah turp etli salata ve her şeyin tadını çıkarın. Et bir kilo, yakıt ikmali için 2 turp, 1 küçük soğan ve mayonez alın.

Yemek 20 dakika sürer. Tavada kızartın soğan. Küpler halinde kesilmiş et ve kaynatın. Turp, ince bir rende üzerinde natrete zaman, tüm karışımı önce, biraz sıkın. Tat ve yakıt ikmali için tuz serpin. Eğer et yemek istemiyorsanız

yapabilirsiniz  siyah turp ve havuç bir salata. Ekşi krema ile doldurmak için. Turp yıkayıp rendeleyin, havuç da pişirin. Tuz ile lig ve 20 dakika hiç baharat bekletin, acı turp gelir sağlar. Bu salata sıcak ve soğuk yemekler için uygun ve. Böylece lezzetli ve sağlıklı yemek.

Siyah turp 1kg, tatlı soğan 2 kafalı, bitkisel yağ tuz 4 yemek kaşığı.  Yıkama ve mutfak fırça, tuz, ızgara, mevsim temiz ve 2-3 saat bekletin turp. Ince doğranmış soğan ve bitkisel yağ ile lig karıştırılmış turp suyu sıkılmış.

turp suyu, kırmızı turp, maydanoz, dereotu, turp